رایانامه

چنین رایانامه ای ثبت نشده است!
برای انجام این عمل باید ابتدا عضو سایت باشید.
راهنما تماس مستقیم با مدیریت
خانه اخبار و مقالات ویولون های دست ساز
ویولون های دست ساز
ساز هایی که از آنها به عنوان کالای لوکس یاد میشود .

آنچه که یکی از آلات موسیقی را در میان دیگر سازها ارزشمند می کند به عواملی همچون سازنده آن، کیفیت، سلامت، نوازنده آن و میزان مقبولیت آن ساز در دوره ای خاص ؛ باعث تبدیل شدن آن ساز به کالایی لوکس میشود.

تمامی این عوامل در ویولون های دست ساز استرادیواری کاملا مشهود است و به آن اعتبار می بخشد. ویولون های دست ساز استرادیواری در میان تمامی انواع سازهای خوش ساخت و باکیفیت دیگر نمونه اوج مهارت و هنر در بوجود آوردن ساز خوش صدا و مرغوب است و البته به همین ترتیب، گران قیمت ترین همه انواع دیگر آلات موسیقی نیز است. لفظ استرادیواری چنان مبالغه آمیز شده است که به عنوان صفت برای هـــر کالای با نهایت کیفیت نیز به کار می برند. آنتونیو استرادیواری متولد 1644 در شهرسرمونای ایتالیاست که در طول حیات کاری خود، بیش از هزار ویولن، ویولا، ویولن سل و گیتار وچنگ ساخته است که ششصد و پنجاه تای آن باقی مانده که چهارصد و پنجاه تای آن ویولن اند. او در جوانی نزد ویولن ساز مشهور، نیکولو اماتی هنر ویولن سازی را یاد گرفت که البته این سازهای تولید شده او در این دوره ارزش چندانی ندارند، تا اینکه او فرمول ویولن سازی خود را به کارگرفت و با استفاده از مواد اولیه با کیفیت و صیقل کاری و جلایی که با هنر ابتکاری خود به اثرش می بخشد، ویولن هایش چنان اصالتی پیدا کرده است که با وجود هزاران کپی آن در بازار آلات موسیقی ، همچنان صدای واضح، بلند و لحن خاص آن، خود نشان دهنده تفاوت نوع اصیل آن از هزاران نوع تقلبی اش در بازار است که در انگلستان، آلمان، فرانسه، ایتالیا، چک، چین و کشورهای دیگر از قرن نوزدهم تاکنون تولید شده و میشوند.تقریبا اکثر نوازندگان بزرگ ویولن، از نیکولو پاگانینی تا کروتزر و یهودی منوهین با این سازها کار کرده اند وارزش آن را میدانند. هر کدام از این ویولن ها تاریخچه جذاب خود را دارند و برخی از مشاهیر هر زمان در این تاریخچه ها نقشی داشته اند و در بسیاری از داستانها، فیلمها و آثار هنری از آنها سخن به میان امده است. مثلا تابلوی استرادیواری اثر ادگار بوندی و یا نمونه معروف آن فیلم ایتالیایی استرادیواری با کارگردانی جیاکومو باتیاتو و بازی آنتونی کوئین که در ذهن بسیاری نقش بسته است.

گران قیمت ترین ساز در میان تمام آلات موسیقی که تا کنون ساخته شده اند، ویولون دست ساز انتونیو استرادیواری به نام  lady blunt ساخت 1721 است که این اسم اولین مالک آن به نام لیدی آن بلانت که  نوه اشرافزاده لرد بایرون، شاعر بزرگ رمانتیسم انگلستان بود، گرفته شده است که به قیمت 15.9 میلیون دلار توسط بنیاد موسیقی نیپون برای کمک به فاجعه دیدگان زلزله و تسونامی ژاپن در تاریزییو به فروش رفت. لازم به ذکر است که رکورد قبلی قیمت ساز نیز در اختیار همین ویولن بود که به قیمت ده میلیون دلار فروخته شد. این ساز که سالم ترین و بی نقص ترین ویولون های استرادیواری است ،به قول خبرگزاری رویترز این ویولن در دنیای موسیقی همان ارزشی را دارد که  تابلوی مونالیزای داوینچی و تندیس داوود میکل آنژ در هنر نقاشی و پیکرتراشی دارد. چهار قطعه اول گران قیمت ترین آلات موسیقی جهان در دست ویولن های ساخت انتونیو استرادیواری است که به ترتیب لیدی بلانت با 15.9، مولیتور با 3.6، همر با 3.54 ، سولومن اکس لمبرت با 2.7 رکورد قیمت را در میان تمام سازهای دیگر را دارند. پنجمین ساز گران قیمت، پیانوی اشتاین وی جان لنون است که توسط جرج مایکل با بیش از دو میلیون دلار خریده شده است و رتبه های بعدی آن باز در دست سازهای استرادیواری است که به ترتیب  لیدی تننت با 2.03 ، مندلسون با 1.78 ، کروتزر با 1.58 میلیون دلار فروخته شده اند.

در میان ویولن ســل های ساخت دست اسـترادیواری، ساز دیویدف به قیمت بیش از یک میلیون پوند در اختیار نوازنده مشـهور، یویوما است.

جالب اینجاست که این نوازنده، دیویدف را در تاکسـی جا گذاشته بودکه البته نهــایتا ان را پیدا کـرد. ویولن سـل معروف دیگر، بون ژو با

1/03 میلیــون دلار و دوپورت کـه تحت تملــک سلیست و رهــبرارکســــتر مشــــهور روســـی ، آقـــای روســـتروپوویــچ است.

 

اکثر سازهـــای استرادیواری تحت تملک افراد مشهور و ثروتمند بودهو هست، مثلا مـــولیتور را ناپلئــون بناپارت ، لیدی بلانت را نوه لـــرد

بایرون و کــــروتزر را رودولف کروتزر، ویولونیستی که بتهــوون یکی ازســـونات های ویولن اش را به او تقدیم کرده بود  در اختیار داشـته اند و

تقریبا اکثر نوازندگان مشـــهور ویولن از پاگانینی تا یهـــودی منوهین باسازهای استرادیواری اجرا داشته اند.

ارزش این ویولــــن ها چنان است که تیــم متخصصی در رادیولوژی باکمک ویولن سازهــــای متبحر، بیش از هـــزار بار آنها را با اشعـــه ایکس اسکــن

کرده اند تا از مــــواد، ضخامت، شکل و میزان قوس به کار برده شده در این ویولن هاکه شکل دهنده لحن و صـــدای ویولن اند را کشف کنند، تا بتوانند نمونه هــای مشابهارزان تری را تولید کنند تا نوازندگـــان جوان که استطــاعت مالی خرید این ســازهایچنین گـــران قیمتی را ندارند، فـــرصت استفاده از امکان نواختن با ســـازهای سبکاســــترادیواری را داشته باشند.

البته در گذشته، ویولـــن های نیکولو اماتی و جیکوباستینر را به عنـــوان بهترین و خـــوش لحن ترین برند ویولن می دانستند؛ ولـــی باعوض شــــدن این مد در موسیقی، ویولن هـــای استرادیواری و گوارنری در صـدرتوجـــه هـــا قــرار گرفت. بعـــد از ویولــــن های اســـــترادیواری، به ترتیب، ویولن های جــــوزپه آنتونیو گوارنری، نیکولو امـــاتی، گاسپارو دا سالو و کارلوبرگــونزی بهترین ویولن هـــای دست ساز هستند که همـــهآنها در قرن شـــانزده وهفده فعالیت میکردند و ویولن هایشاناز گــران قیمت ترین سازهـــای بازار امـــروز موسیقـــی اند.

تعداد نمایش
1172
شما می توانید اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر می دهید!
امکان ارسال نظر فقط برای اعضای سایت می باشد.